Mjesec hrvatske knjige u DV Viškovo

30.11. 2016.

Već tradicionalnim obilježavanjem Mjeseca hrvatske knjige i organiziranjem različitih aktivnosti djeci želimo približiti važnost čitanja od najranije dobi.

Na katu Jesen odgojne skupine čija su djeca u godini pred polazak u školu posjetile su knjižnicu Halubajska zora na Viškovu. Djeca su se upoznala sa zanimanjem knjižničar, imala su mogućnost razgledati prostor knjižnice te pretražiti i listati slikovnice. Knjižničarka im je pročitala priču koju su djeca sa zanimanjem poslušala.

Na katu Zima formirana je mala  knjižnica koja je  korak bliže ne samo djeci već i njihovim roditeljima u razvoju kulture čitanja od najranije dobi.

Mnogi roditelji su posjećivali naše skupine i rado čitali priče.

Provedena je i akcija u kojoj su djeca izrađivala bookmarke (oznaka da se obilježi stranica ili poglavlje u knjizi). Djeca su mijenjala izrađeni bookmark za slikovnicu i na taj su način prikupili nove slikovnice za svoju skupinu.

Važno je čitati djeci!

Djeca  kojoj se čita i priča od najranije dobi brže se razvijaju, zainteresiranija su za okolinu, brže uče, bolje se snalaze u komunikaciji s drugima, razvijaju predčitačke vještine, spremnija su za samostalno čitanje...

Stoga čitanje djetetu treba postati dio svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece.

RODITELJI NE ZABORAVITE!

• budite poticaj Vašem djetetu u svim aktivnostima vezanim uz čitanje
  • čitajte i sami jer dijete rane dobi mnogo toga uči po modelu
  • u čitanju djetetu trebaju sudjelovati oba roditelja
  • budite uvijek okruženi knjigama i materijalima za čitanje
  • otkrijte što najviše veseli Vaše dijete pri čitanju, upoznajte njegove čitateljske interese
  • učlanite dijete u dječju knjižnicu što ranije, zatražite savjet knjižničara o tome što čitati djetetu određene dobi
  • darujte djetetu slikovnice što češće.