SVJETSKI DAN ORALNOG ZDRAVLJA U SOVICAMA

27.03. 2019.

Svjetski dan oralnog zdravlja obilježili smo sklopom aktivnosti vezanim uz oralnu higijenu. Uvodni poticaj za spoznavanje važnosti oralne higijene bila je djeci poznata slikovnica Jelene Pervan „Mrljek i Prljek mućkaju bljakavi napitak“. Nakon prisjećanja na zgode Mrljeka i Prljeka zajedno smo pregledali zube igračkama koje su djeca donijela na pregled. Nakon pregleda zuba igračaka ustanovili smo da neke treba podsjetiti čemu služi četkica za zube, a neki su se trebali upoznati sa zubarskom bušilicom. Djeca su složno odlučila pomoći svim igračkama da imaju zdrave zube te su im pokazali kako se riješiti Mrljeka i Prljeka sa zuba. Najviše hrabrosti djeca su pokazala kada je zube trebalo pregledati vatrenom zmaju Maksu, a složnost pri popravljanju mnogobrojnih zuba morskog psa Princeze. Kao nagradu za hrabrost i junaštvo kod zubara igračke su kući ponijele diplomu i pastu za zube koje su im uručili naši mali zubari. Uz imitativnu igru zubara djeci smo ponudili i model zuba i velike četke za zube te set za modeliranje zuba od plastelina uz čiju pomoć su mogli upoznati izgled čeljusti i zuba.