Izradite ukrase s djecom!

08.04. 2020.

Bliži nam se Uskrs i mnogi će u narednim danima malo uljepšati svoj dom prigodnim ukrasima.

Donosimo vam ideje za izradu ukrasa koje možete izraditi zajedno s djecom!

Od otiskivanja prstićima i plastičnim jajima za bebe i malu djecu preko smjese za izradu ukrasa i izrade vjenčića od papira za nešto veću djecu do aktivnosti za cijelu obitelj u kojima će odbačeni predmeti dobiti novo, uskršnje ruho.

Brzo, jednostavno i lijepo!

I zapamtite kako će djeca slike zajedništva i zajedničkog rada zauvijek pamtiti, puno više od samog konačnog produkta.

SLIKE OD OTISAKA PRSTIJU

Riječ je o crtanju s jagodicom prsta. Uzmite narančastu i smeđu boju i pokažite djeci gdje da ostave otisak. Prvo neka ostave otiske prsta za mrkvu, potom za zeca, a na kraju neka s malo manje boje oslikaju i zemlju. Za lišće mrkve izrežite komadiće tkanine ili konca. Na istom principu možete izraditi i piliće i pčelice.

CRTANJE KRUGOVA PLASTIČNIM JAJIMA

Ovo možete raditi s polovicama od kinder jaja ili plastičnih jaja u obliku pravih jaja koji se prodaju uoči Uskrsa po brojnim trgovinama. Jednostavno razdvojite polutke i dajte djeci da ih umaču u boju (tempera koju istisnete na papirnati tanjur). Potom neka otisak prenesu na bijeli papir, a završni crtež neka za Uskrs dobije posebno istaknuto mjesto na zidu.

SMJESA ZA IZRADU UKRASA ZA USKRS

Potrebno za izradu ukrasa: 90 g gustina 180 g sode bikarbone 200 ml vode Prehrambena boja-nije nužno Za ukrašavanje: Tempera, glitteri, šljokice..

Postupak: Sve sastojke zajedno miješati na laganoj vatri dok se ne zgusne. Prekriti mokrom krpom i ostaviti da se ohladi. Nakon hlađenja ponovno sve dobro izmiješati. Ako je smjesa pre mekana dodavati gustin do željene gustoće. Po želji možete dodati prehrambene boje. Smjesa je dobra i kao plastelin jer se ne lijepi za ruke. Oblike utiskivati uz pomoć željenih kalupa. Kad ih odvojite, ostaviti preko noći da se osuše (Moguće ih je i peći na niskoj temperaturi radi bržeg sušenja, ali tada će se iskriviti). Bojati i ukrašavati po želji.

IZRADITE USKRŠNJI VIJENAC OD PAPIRA

- Papir u boji

- Papir s uzorkom

- Karton

- Olovka i škare

- Ljepilo

- Bušilica za papir

- Ukrasna vrpca Izrežite pisanice i ukrasite ih po želji.

Postavite pisanice u obliku vjenčića (možete koristiti žicu ili neki okrugli oblik), povežite ih i vijenac je gotov.

USKRŠNJI MOTIVI OD KARTONSKIH KUTIJA ZA JAJA

Izrežite malene košarice od kutije od jaja. Obojite ih i pretvorite u zečiće, piliće ili koke.

ZEKO OD ČARAPE

Uzmite staru čarapu – po mogućnosti svjetlijih boja te ju napunite do trećine rižom. Potom ostavite dio za glavu, a dio za tijelo te ih razdvojite uz pomoć špage. Uši razdvojite uz pomoć škara, dodajte zekine oči, ako želite i bijeli trbuh i mašnicu. Od više različitih boja čarapa napravite i više različitih zečića.

NAPRAVITE SAMI KOŠARICE ZA JAJA

Potrebni novinski papir skarice ljepilo i tempere, a postupak pogledajte u video zapisima!