Boravak djece u prirodi

20.04. 2020.

Prilikom odlaska djece u prirodu, za vrijeme boravka u vrtiću, bitna je suradnja s roditeljima. Kako pripremiti dijete za siguran boravak u prirodi?

• Potrebno je pripremiti slojevitu odjeću: preporučuje se odjeća dugih rukava i nogavica te svjetlijih boja (kako bi se na vrijeme uočio krpelj)
  • Obuća treba biti zatvorena i stabilna
  • Pripremiti bocu kako bi dijete imalo vodu uz sebe, ruksak i kapu/šiltericu
  • Prije odlaska u vrtić na kožu djeteta nanijeti kremu sa zaštitnim faktorom
  • Po želji zaštiti dijete repelentima, kojima se tretiraju izloženi dijelovi tijela ili odjeća (važno je koristiti ih prema uputstvu s pakiranja)

Što učiniti po dolasku iz vrtića?

• Presvući djetetu odjeću i staviti je u pranje (krpelj može biti na odjeći)
  • Pažljivo pregledajte cijelo tijelo djeteta kako bi na vrijeme vidjeli i odstranili krpelja, s posebnim naglaskom na područje: glave, ušiju, vrata, pazuha, pupka i prepona
  • Raščešljati kosu (kako bi odstranili krpelja ako se nalazi na vlasima)
  • Otuširati dijete

Kako ukloniti krpelja?

Kako bi se spriječio rizik od infekcije, važno je što prije ukloniti krpelja. Cilj je ukloniti krpelja što je brže moguće, a ne čekati da se odvoji primjenom „narodnih lijekova“: premazivanjem  s kremama, uljima, alkoholom ili petrolejem (izbjegavati!). Najlakše ga je odstraniti u prvih nekoliko sati nakon uboda.

1. Oprati ruke
  2. Pincetu prebrisati antiseptikom
  3. Biti smiren
  4. Uhvatiti krpelja što bliže površini kože i izvaditi ga jednim potezom prema gore, bez gnječenja, guranja i zavrtanja krpelja, kako ne bi došlo do raspada krpelja i zaostatka njegovih dijelova u koži
  5. Mjesto uboda oprati sapunom i vodom ili dezinficirati
  6. Izvađenog krpelja ne gnječiti rukama nego ga zbrinuti na jedan od slijedećih načina:
    • odložiti u posudu s alkoholom ili wc školjku
    • čvrsto zalijepiti u ljepljivu traku

Ako se nakon nekoliko tjedana od uklanjanja krpelja razvije osip na mjestu uboda ili se pojavi povišena tjelesna temperatura, potrebno je javiti se liječniku i upoznat ga sa informacijama kad i gdje ste „pokupili“ krpelja.