Važnost očuvanja oralnog zdravlja

20.04. 2020.

Poticanje pravilne oralne higijene u predškolskoj dobi, temelj je za zdravlje cjelokupnog organizma. Svakodnevnim provođenjem pravilnog četkanja zubi dijete stječe svijest o važnosti brige za oralno zdravlje.

Tijekom života čovjek izmijeni dvije garniture zuba: mliječne i trajne.

Nicanje mliječnih zuba započinje oko 6. mjeseca života, a do 3. godine mliječni zubi potpuno izrastu. U predškolskoj dobi, četkica je predmet za igru jer dječje motoričke sposobnosti nisu dovoljno razvijene za samostalno četkanje te je izuzetno važno da roditelji djeci četkaju zube. Mliječni zubi imaju funkciju žvakanja hrane, izgovora glasova (C, Z, S, F, V), razvoja čeljusti koje stimulira žvakanje i psihološku funkciju (izgradnja samopouzdanja).

Trajni zubi postepeno počinju zamjenjivati mliječne zube oko 6. godine. Tijekom nicanja, trajne zube je potrebno temeljno četkati jer uz pravilno provođenje oralne higijene oni mogu trajati cijeli život. Prvi trajni zub koji je „na udaru“ karijesa je “šestica” koja nema svog mliječnog  prethodnika.

Savjeti za očuvanje zdravlja zubi:

• Četkati zube minimalno dva puta dnevno, ujutro i navečer, po 2 minute
  • Četkicu i pastu za zube prilagoditi uzrastu djeteta
  • Pomoći djetetu u četkanju zubi
  •  Svakodnevno nakon uporabe četkicu isprati pod mlazom tople vode te je pustiti da se suši na zraku (ne zatvarati u spremnik!)
  • Svaka 3 do 4 mjeseca zamijeniti staru četkicu novom
  • Slatkiše konzumirati u sklopu glavnog obroka
  • Obroke podijeliti u 3 glavna obroka i 2 međuobroka kako bi se zubi „odmorili“ i „očistili“ (enzimi koji se nalaze u slini zaduženi su za „čišćenje“)
  • Izbjegavati grickanje slatkiša između obroka