Dječje gliste – „gosti“ u crijevima djece

22.04. 2020.

Dječje gliste jedan su od najvećih nametnika čovjeka. Mala dječja glista čest je „gost“ u crijevima predškolske djece. Izgleda poput bijelog končića, duljine 2 do 13 mm. Dijete se zarazi nakon što proguta jajašce preko onečišćenih prstiju uslijed češanja čmara, dodirivanja zaraženih predmeta, preko donjeg rublja ili posteljine. Jajašca koja su otpala s djeteta u okolinu, preživljavaju na sobnoj temperaturi oko dva tjedna. Po ulasku u organizam djeteta, ličinke putuju do crijeva te se nakon mjesec dana razviju crvi, čiji je životni vijek oko 2 mjeseca. Ženke se spuštaju prema čmaru, izlaze uglavnom noću, nekoliko sati nakon što je dijete zaspalo i polažu svoja jajašca na kožu čmara. Tada se javlja karakterističan simptom – jak svrbež anusa. Uslijed svrbeža, djeca slabo spavaju, razdražljiva su, mogu biti blijeda u licu, imati podočnjake i slab apetit koji će dovesti do gubitka na težini.

Što napraviti ako je kod djeteta prisutna mala dječja glista?

• javiti se liječniku, kako bi se provela odgovarajuća terapija
  • obavijestiti odgajatelja ili zdravstvenog voditelja, kako bi se u vrtiću mogle primijeniti mjere za sprječavanje širenja zaraze
  • svaki dan presvući i oprati rublje, pidžamu, plišane igračke s kojima dijete spava i posteljinu na 60°C
  • prilikom presvlačenja ne tresti robu i posteljinu da jajašca ne bi otpala u okolinu