Vodene kozice

22.04. 2020.

Vodene kozice su vrlo česta zarazna bolest kod djece predškolske dobi. Uzročnik vodenih kozica je virus varicella – zoster. Inkubacija bolesti je dugotrajna, do tri tjedna. Bolest se prenosi uslijed kontakta sa zaraženom osobom ili preko zagađenih predmeta. Dijete je zarazno jedan do dva dana prije pojave osipa i do 10 dana nakon pojave osipa (ovisno o brzini sušenja posljednjeg mjehurića).

Simptomi bolesti:

• Povišena tjelesna temperatura
  • Opća slabost
  • Razdražljivost
  • Karakterističan osip kože (i sluznica)
  • Svrbež kože

Osip na koži započinje pojavom sitnih mrlja, koje se pretvaraju u čvoriće pa u mjehuriće ispunjene tekućinom. Prati ih neugodan svrbež kože. Nakon 2 do 3 dana mjehurići pucaju te se stvaraju kraste. Osip se najprije pojavljuje na trupu i vlasištu te se širi na lice i udove.

Liječenje vodenih kozica je uglavnom simptomatski – snižavanje tjelesne temperature, mirovanje, održavanje higijene radi prevencije daljnje infekcije kože.

Prevencija obolijevanja od vodenih kozica može se postići cijepljenjem.