Priče s masažom ili masaže s pričom

12.05. 2020.

Priče s masažom (ili masaže s pričama) su kombinacija jednostavnih masažnih pokreta uz pripovijedanje priče.

Možemo reći kako pomoću ruku roditelj "ilustrira" priču na dječjim leđima.

Za takve masaže s pričom potrebno vam je samo nekoliko minuta, a one omogućuju da se dijete smiri, usredotoči i regulira svoje ponašanje, pojačavaju osjećaj povezanosti i ljubavi ne samo kod djeteta već i kod onog koji masira (roditelja).

Ovakve masaže ne samo da su opuštajuće nego su i vrlo zabavne, pogotovo kad dijete i roditelj zamijene mjesto!

Bilo koja priča, rima ili pjesma može postati osnova za ovu aktivnost, a dok ne osmislite svoje, mi vam predlažemo nekoliko verzija priča s masažom!

Nekoliko osnovnih informacija:

Prije masaže upitajte dijete za dopuštenje da ga masirate i u tijeku masaže priupitajte ga za povratnu informaciju kako mu je (možda želi čvršći dodir, mekši i sl.). Priče s masažom se najčešće rade na gornjim dijelovima tijela, kao što su vrat, ramena i leđa, dok je dijete u sjedećem položaju i potpuno obučeno. Ta područja tijela su lako dostupna i obično su to mjesta gdje se tijelo zateže kada su djeca pod stresom, tako da im masaža posebno odgovara.

Priča s masažom sigurna je i pogodna za ljude svih dobnih skupina i sposobnosti. Preporučena dob za uvođenje masaže u djeteta je od 18 mjeseci nadalje, mnoga starija djeca (pa čak i odrasli) uživaju u njima!

Priča s masažom je umirujuća i opuštajuća, ona je način istraživanja dodira u sigurnom okruženju. Za djecu i odrasle je i jako zabavna, ona kombinira prednosti ugodnog dodira s kreativnošću riječi.

Evo naših prijedloga:

ŽELJEZNICA

Pruga, pruga, željeznica (radimo prstima linije niz kralježnicu)

A nad željeznicom žica (radimo prstima poprečne linije)

Ide, ide jedan vlak („vozimo se” dlanom po leđima)

Teret njegov nije lak (pravimo male krugove prstima niz kralježnicu)

I iz zadnjeg vagona prosula se prosa tona (lupamo prstima s obje ruke po leđima)

Došle su kokice i kljucale (lupamo kažiprstima po leđima)

Došle su guskice i štipkale (štipkamo prstima)

Pa je došla maca mala, proso jesti nije znala,pa je po prosu skakala (lupkamo cijelim dlanom)

Repićem je mahala (gladimo leđa).

SLON I MAJMUN

Ide slon po leđima, (dlanovima prolazimo po leđima)

nosi majmuna smeđega. (skupimo prste i tako tupkamo po leđima)

Majmun stalno skače, (prstima oponašamo skokove)

i banane žvače (radimo prstima krugove uz kralježnicu).

KIŠA

Sunce je toga dana sjalo zlatno toplo i veliko. (dlanovima prelazimo preko leđa)

Počeo je puhati vjetar, prvo slabiji pa jači. (brži pokreti dlanova)

Zatim je polako počela padati kiša, kap po kap, pa nešto brže...(lupkamo prstima, polako pa sve brže)

Zeko je skakutao po livadi. (pokreti prstima, poput skoka)

Jelen je pasao travu („čupkanje“ kao da beremo travu)

Ptica je letjela iznad livade. (brži pokreti dlanovima)

Ali kiša je počela padati sve jače i jače, sve brže i brže. (brže lupkanje prstima)

Na kraju se pretvorila u pravi pljusak. (lupkanje svim prstima, brže i jače)

Životinje su se sakrile i na livadi nije bilo nikoga... (kažiprstom prelazimo preko leđa pokazujući - ne, ne)

Kiša se pretvorila u tuču. Ali padala je kratko. (ponovno počinjemo s nježnim lupkanjem šakama)

Počela se smirivati, padati sve sporije, sve manje i manje... (lupkanje prstima, postupno smirivanje)

Vjetar koji je još uvijek jako puhao također je postao slabiji, sve dok nije sasvim prestao. (pokreti dlanovima, sve slabiji)

Životinje su se počele vraćati- prvo je doletjela ptica. (nešto brži pokreti dlanovima)

Zatim je došetao jelen i počeo pasti travu. („čupkanje“ kao da beremo travu)

Doskakutao je zeko i prošao po cijeloj livadi. (pokreti prstima poput skoka)

Na kraju je sunce ponovo zasjalo i sjalo, i sjalo, i sjalo dugo, ugodno i toplo. (dlanovima ponovo nježno prelazimo preko cijelih leđa).

VREMENSKA MASAŽA

Nekada davno bilo je veliko žuto sunce koje je grijalo cijelu zemlju. (Jedna ruka je na ramenu a druga radi krug u smjeru kazaljke na satu po leđima.)

Od središta sunca sunčeve zrake dodirivale su svaki kutak zemlje. (Radi sunčeve zrake sa strane.)

Ali gledaj!

Onda su se pojavili oblaci i prekrili sunce. (Radi male krugove s vrhovima prstiju.)

Onda je počeo puhati vjetar sve jače i jače... (Pomiči ruke s jedne na drugu stranu sve brze.)

...dok se nije pretvorio u tornado...pa u uragan i tajfun... (Počni od ramena i radi pokrete kao tornado s vrhovima prstiju.)

Onda je došla munja... (Napravi munju.)

...i grmljavina... (Lupkaj po leđima s dlanovima.)

Onda je došla kiša... (Spuštaj se od ramena prema dnu leđa s obje ruke.)

i počelo je kišiti sve jače i jače. (Isto kao i prije samo jače.)

Kiša se pretvorila u tuču.... (Igraj se vrškovima prstiju po leđima.)

Tuča se pretvorila u snijeg i sve je postalo lijepo i bijelo. (Lagano pritišći vrhovima prstiju po leđima.)

I jedino što vidiš je maca koja se popela na krov kuće...i druga maca...i treća maca. (Penji se po leđima rolajući šake)

Mace gledaju kako se pojavljuje magla i sve postaje jako mirno i tiho. (Položi ruke mirno na leđa.)

Dok sunce nije izašlo i potjerlo maglu i zagrijalo zemlju još jedanput. (Počni u centru leđa i polako radi krugove, koji postaju sve veći i veći.)

SADIMO VRT

Prvo ćemo vrt:

• prekopati – preko cijelih leđa prelazimo čvrsto pritišćući svim prstima obje ruke
  • razrahliti i usitniti – lagano štipkamo
  • napraviti gredice – povlačimo kažiprstom okomite i vodoravne crte preko cijelih leđa
  • u svaku posaditi: mrkva, peršin, grašak – ubadamo prstom u svaku gredicu
  • sad ćemo zatrpati svaku biljčicu – lagano trljamo vršcima prstiju
  • pada kiša – lagano bockamo svim prstima
  • obasjalo nas je sunce koje pomaže da naše biljčice izrastu, i rastu, i rastu – dlanovima obje ruke gladimo cijela leđa.