Međunarodni dan obitelji

14.05. 2020.

UN je 1993. godine odredio 15. svibnja kao Međunarodni dan obitelji, a s ciljem da se naglasi važnost obitelji kao osnovnog elementa svakog društva.

Isto tako, toga dana su sve obitelji pozvane da proslave svoje zajedništvo, vezanost i ljubav koju osjećaju jedni prema drugima, u zajedničkim aktivnostima i uživanju jedni u drugima.

Bez obzira na sve definicije svijeta, obitelj zapravo definiramo mi sami. Zajednička nota svim obiteljima je ljubav. Ljubav u obitelji je beskrajna. Obitelj je suosjećajna, zabavna, pouzdana, jedinstvena, sposobna praštati, iskrena, zaštitnička, prijateljska, konstantna… Članovi obitelji ne moraju Vam nužno biti krvno srodstvo, to su ljudi koji vam pružaju potporu, sigurnost, nježnost, ljudi u koje imate povjerenja i koji vas bezuvjetno vole.

Čuvajmo obitelj.

Sjetimo se koliko nam znače svi članovi naše obitelji i koliko je obitelj važna.

Kako bi zajedno proslavili Međunarodni dan obitelji pozivamo vas da nam do ponedjeljka 18.05.2020. godine na e-mail adresu našeg weba (web@vrtic-viskovo.hr) pošaljete kako vi u vašoj obitelji volite provoditi vrijeme zajedno, kako uživate jedni u drugima, koje zajedničke aktivnosti volite i kako si jedni drugima pokazujete ljubav, podršku i pripadnost! Možete nam poslati fotografije, možete izraditi crteže, možete nam zapisati što djeca promišljaju o obitelji, možete biti kreativni na bilo koji vama odgovarajući način! Želimo potaknuti roditelje i djecu da zajedno pjevaju, čitaju, igraju se i jedu za istim stolom i da to ovaj put fotografiraju i pošalju nam kako bi inspirirali i druge obitelji!

Odlučite li se biti kreativni, zavirite u naše prijedloge!

Sretan Vam Međunarodni dan obitelji!

Prijedlozi aktivnosti:

CRTANJE OBITELJSKOG PORTRETA

Roditelji i djeca paralelno crtaju, svatko svoj crtež te iza toga imaju razgovor o crtežima i (obiteljsku) izložbu. Obiteljski portret podsjeća djecu na njihov sustav podrške i sigurnu bazu.

OBITELJSKO STABLO

Razgovarajte s djetetom o svim članovima vaše obitelji. Nakon razgovora nabavite fotografije (ili neka dijete nacrta članove obitelji) i izradite stablo (od kolaža) ili ga nacrtajte. Dijete neka započne svojim imenom (fotografijom, crtežem) i smjesti ga na dnu stabla, a zatim neka zajedno sa vama istražuje svoju obitelj (roditelji, bake, djedovi, tetke itd). Stablo smjestite na mjesto koje će uvijek biti dostupno djetetu.

VESELI OKVIRI

Pronađite omiljene fotografije vaše obitelji i napravite zajedno veseli okvir.

- vuna (više boja)

- drven štapići

- ljepilo

Omotajte vunu oko drvenih štapića, te ih zalijepite u obliku kocke.

Vaš veseli okvir je gotov!

MOJA KUĆICA

Recite djetetu da nacrta svoju obitelj. Zajedno napravite okvir kućice od drvenih štapića. Vašu kućicu objesite na vidljivo mjesto!

MOJA OBITELJ

Izradite svoju obitelj na jednostavan način-od kartonskih tuljaka. Svaki tuljak neka predstavlja jednog člana obitelji, a dijete neka se pobrine za bojanje i izradu kose od vune. Za čas obitelj je na okupu.

OBITELJ OD KAMENČIĆA, DUGMIĆA, ŠTAPIĆA...

Izradite svoju obitelj od kamenčića. Dijete neka naslika svaki kamenčić a vi mu pomognite oko detalja. Obitelj možete izraditi i od: dugmića, štapića i sl.

KREATIVNI UPITNIK

Upitajte dijete ova pitanja i zapišite odgovore:

Tko čini našu obitelj?

Tko u našoj obitelji daje najbolje puse?

Tko u našoj obitelji ima najčvršći zagrljaj?

A tko najnježniji?

Što najviše volimo raditi zajedno?

Što bi ti volio da radimo manje, a što više?

Slobodno nadodajte još pitanja i bolje upoznajte kako vaše dijete vidi svoju obitelj!