Dan 3.

03.12. 2020.

Dragi svi, treći prozorčić našeg adventskog kalendara odškrinut je, a iza njega smo za vas pripremili još jednu ekološki prihvatljivu aktivnost koja u sebi sadrži tri aktivnosti: izlazak u prirodu i potragu za češerima, zajedničko ukrašavanje češera i na kraju uživanje u prirodnom ukrasu za svoj bor!

Često posežemo za kupnjom gotovih ukrasa za božićno drvce, međutim ponekad se jednako lijepa rješenja mogu naći i u našoj okolini, a pritom su besplatna te ekološki prihvatljiva.

Izuzetno nam je važno od rane dobi poticati djecu na brigu o okolišu te razvijati svijest o mogućnosti ponovne upotrebe predmeta koje već imamo. Osim što su takva rješenja ekološki prihvatljiva, također su i ekonomičnija te time štedimo i novac.

Jedan od načina za izradu prirodnih ukrasa za bor su češeri.

Prikupite ih zajedno s djecom u šetnji šumom ili bližom okolicom.

Uz nekoliko svakodnevnih predmeta stvorit ćete unikatne i prirodne vlastite ukrase za bor.

Potrebno:

• češeri (broj po želji)
  • tempere
  • kist
  • pomponi (ukrasne kuglice)
  • špaga
  • škare
  • ljepilo

Dajte djetetu da oboji češere temperama u boje po želji te ih ostavite kratko na zraku da se osuše.

Nakon sušenja uzmite sitne pompone te ih, zajedno s djetetom, utisnite u praznine u češeru.

Odrežite komad špage te ga svežite (za vješanje).

Dio gdje ste napravili čvor prislonite na vrh češera te zalijepite ljepilom (najbolje nekim brzim, jačim ljepilom).

Nakon što se ljepilo stvrdne, vaš ukras je gotov!

Možete ga s ponosom objesiti na vaše božićno drvce!

Pripremila: Maja Blažević Kauzlarić, stručni suradnik pedagog