Dan 4.

04.12. 2020.

Ispod četvrtog prozorčića našeg adventskog kalendara krije se poziv na slikanje prstima te otiskivanje dlanovima i stopalima.

Neuredna igra (koju mnogi roditelji izbjegavaju, a za djecu je jako bitna!) poput slikanja prstima ili otiskivanja dlanova i stopala, važna je za razvoj svakog djeteta.

Pomaže tijelu i mozgu da integriraju informacije, poput onih koje su potrebne za kasnije prostorne koncepte, matematiku i jezik.

Slikanje prstima također je opuštajući i kreativan način izražavanja osjećaja.

Evo nekoliko blagodati igre slikanja prstima i otiskivanja dlanovima i stopalima:

• učenje kako boje djeluju, posebno miješanje osnovnih boja

• podržavanje senzorne integracije

• poboljšanje razvoja fine motorike jačanjem mišića prstiju i šake

• učenje o boji, obliku i prostornim odnosima

• korištenje osjetila

• fokusiranje na proces koji nije gotov proizvod

• izražavanje osjećaja bez riječi

• promicanje socijalnih vještina: dijeljenje posuda s bojama, izmjenjivanje, zajednički rad

• poticanje kreativnosti i mašte

• razvijanje komunikacijskih i jezičnih vještina.

Uloga roditelja je pripremiti okolinu, osigurati pod od boje, pripremiti čiste papire ili blok za crtanje, pripremiti boje, akrilne ili tempere, osigurati kistove...a ostalo je na djeci i njihovoj kreativnosti!

Kako je mjesec prosinac, odličan je trenutak da nakon što se dijete nauživa slobodnog procesa igre bojom prstima, dlanom i stopalima da od otisaka stopala i dlana zajedno napravite poklone za vaše najmilije! Dijete će otiskivati, a vi mu pomognite ukrasiti otisak.

Naši Ježići odlučili su izraditi Sv. Nikolu i kroz slike su vam pokazali korake kako su to učinili, a vama ostavljamo za inspiraciju još zanimljivih ideja.

Pripremila: Jasmina Puž, odgajateljica