Dan 12.

12.12. 2020.

Prozorčić pod brojem 12. krije recept za vrtićku paštetu od tune!

Riba u svakodnevnoj prehrani predstavlja biološki vrijedan izvor bjelančevina, vitamina i minerala, koji su neophodni za pravilan rast i razvoj.

Preporuke za unos ribe kod djece ne razlikuje se od preporuke za odrasle. Kako bi doprinijela blagotvornim učincima na zdravlje, riba se treba naći na jelovniku dva puta tjedno.

Važno je slijediti preporuku, pogotovo kroz razdoblje djetinjstva jer kao izvor omega – 3 masnih kiselina pridonosi kognitivnom razvoju djeteta.

Stvaranjem navike u djetinjstvu, pomaže u odrasloj dobi kao prevencija razvoja bolesti.

Poznato je da omega – 3 masne kiseline snižavaju koncentraciju triglicerida i kolesterola, usporavaju proces nastanka ateroskleroze te imaju protuupalno djelovanje. Roditelji se susreću s problemom oko serviranja ribe djeci, jer se mnogima ne sviđa njen okus.

Stoga Vam donosimo recept za paštetu od tune, koja je sastavni dio našeg vrtićkog jelovnika.

Pašteta od tune (za 4 osobe)

• 80 g tune iz konzerve

• 40 g svježeg sira

• 1 češanj češnjaka

• 1 žlica maslinovog ulja

• prstohvat peršina

• sol

• papar

Sve sastojke staviti u blender i miksati dok pašteta ne bude ujednačene konzistencije.