Medvjedići i predčitalačke vještine

26.03. 2021.

Prije polaska u školu, roditelje najviše zanima treba li dijete znati čitati.

Neka djeca pri polasku u prvi razred ne raspoznaju slova, neka raspoznaju slova, ali ne znaju čitati, a neka znaju čitati.

Tako nastaju velike razlike u znanju kojeg djeca donose u prvi razred.

Ako sva znanja koje dijete treba znati pri polasku u školu podijelimo na predčitalačke i čitalačke vještine, onda je važnije da je dijete savladalo sve predčitalačke vještine jer su one preduvjet za učenje čitanja.

Predčitalačke vještine koje dijete razvija prije polaska u školu su svijest o tisku, poznavanje abecede, uspostavljanje veze između pisanja i govora, fonološka svjesnost i razvoj motivacije za čitanje.

Predčitalačke vještine u svakodnevnom životu stječu se „usput“ dok s njim razgovarate, dok mu čitate, pojašnjavate značenje nepoznatih riječi, te mu dajete dovoljno prilika za pričanje, prepričavanje, rukovanje knjigama, olovkama i bojicama.

Zato je važno s djetetom puno razgovarati, odgovarati na njegova pitanja, zajedno čitati slikovnice, osvijestiti postojanje riječi, glasova i slova.

Za razvoj predčitalačkih vještina predlažemo sljedeće igre i aktivnosti koje ujedno radimo i u našoj skupini svakodnevno kroz igru na djeci zabavan način:

• Potičite dijete na prepričavanje priča i događaja, postavljajte mu pitanja o pročitanom, razvijajte djetetovu sposobnost da prepriča početak, sredinu i kraj priče

• Učlanite se s djetetom u knjižnicu, posuđujte slikovnice, čitajte ih zajedno s djetetom

• Izradite zajedno s djetetom slikovnicu bez teksta, dijete neka opiše i ispriča što vidi na svakoj stranici

• Čitajte s djetetom pjesmice u rimi

• Tražite od djeteta da imenuje glas kojim riječ počinje, kojim završava i koji je središnji glas u riječi

• Igrajte igre u kojima tražite da djeca rastavljaju riječi na glasove i sastavljanje nizove glasova u riječ (mačka= m-a-č-k-a ili l-o-p-t-a= lopta)

• Igrajte igre prepoznavanja i pamćenja slova (karte, domino, slagalice, igre pamćenja u kojima se uparuju ista slova)

• Igrajte igre za povezivanje slova s glasom

• Potičite dijete na pisanje slova, prepisivanje slova, neka dijete „piše“ recepte, račune i sl.