Mjesec hrvatske knjige u Sovicama

03.12. 2021.

Sovice od samog početka pokazuju veliki interes za slikovnice. U skladu s tim, obilježili smo i Mjesec hrvatske knjige. U tom smo razdoblju intenzivno čitali slikovnice raznih autora i sadržaja te stvorili male rituale koje djeca obožavaju. Sovice svakodnevno biraju priču koju žele pročitati, a zatim je pozovu pjesmicom „Psst priča“. Svaku priču pozorno slušaju, promatraju ilustracije, propitkuju, komentiraju te samostalno listaju slikovnice.

Kako bi obogatili sobu dnevnog boravka i dodatno istaknuli vrijednost i važnost knjiga oformili smo centar slikovnica, te dramski centar. Djeca se često samoinicijativno zadržavaju u tim centrima, listaju slikovnice, jedan drugome prepričavaju ilustracije ili pak pričaju priče u slikama, od kojih im je „Tri praščića“ omiljena.

Na hodnik ispred sobe postavili smo malu knjižicu „Zavirite u našu priču“, kratku priču o ulozi slikovnice, važnosti čitanja, te načinima kako izabrati pravu slikovnicu s obzirom na dob. Na taj smo način u ovaj mali projekt uključili i našu zajednicu; djelatnike vrtića, roditelje i jasličku skupinu „Pačići“, te ostvarili odlične suradnje. Roditelji donose djeci omiljene slikovnice, a djeca ih s ponosom pokazuju, osjećaju se važno kada čitamo baš njihovu slikovnicu. Pačići i Sovice imaju svoju putujuću knjižnicu, jednom tjedno međusobno izmjenjuju slikovnice, tako se opus pročitanih djela znatno povećao, te dosegao brojku od preko pedeset pročitanih djela.  Djeca zajedno s odgajateljicama izabiru naslove za putujuću knjižnicu, te s nestrpljenjem očekuju nove naslove koji stižu u našu sobu dnevnog boravka.

Nakon mjesec dana intenzivnog čitanja primjećujemo kako je dječji interes za slikovnicom izrazito porastao. Djeca koja na samom početku nisu bila značajnije motivirana za slušanje priče sada samostalno uzimaju slikovnicu, listaju je, pričaju svoje priče, što nas izrazito veseli. Kao šećer na kraju ovog divnog putovanja kroj Mjesec hrvatske knjige izradili smo slikovnicu u kojoj su glavni junaci djeca iz skupine Sovice i njihove knjige.