Obilježavanje Svjetskog dana oralnog zdravlja

17.03. 2016.

Dječji vrtić Viškovo ove godine se po prvi put uključio u obilježavanje Svjetskog dana oralnog zdravlja.

Dječji vrtić Viškovo veliku pozornost pridaje prevenciji i unapređenju oralnog zdravlja kod djece te se, u skladu s tim, u rujnu 2015. uključio i u program Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ „Unapređenje oralnog zdravlja djece od 0 do 12 u PGŽ“.

U sklopu provođenja projekta u vrtićnim skupinama svakodnevno se provodi oralna higijena, a odgajatelji i roditelji također su upoznati sa važnošću brige o oralnom zdravlju.

Roditeljima je preporučen i pronalazak stomatologa za dijete koje ga još nema kako bi ispunio obrazac za procjenu zubnog statusa djeteta.

Svjetski dan oralnog zdravlja obilježili smo brojnim aktivnostima u skupini i to u suradnji sa zdravstvenom voditeljicom vrtića. Zdravstvena voditeljica na modelu je demonstrirala djeci pravilno četkanje te objasnila važnost redovitog održavanja oralne higijene. Djeca su i sama mogla isprobati četkanje na modelu, a također su imala priliku upoznati se za osnovnim stomatološkim instrumentima i postupcima kroz igru „Zubar“.

Ova igra djeci je bila izuzetno zanimljiva jer su imali mogućnost sami isprobati „izvaditi“ zub, „popraviti ga“ i sl.  Osim navedenog, djeci je bio ponuđen i improvizirani model zuba i konac pomoću kojeg su djeca mogla očistiti zub te vježbati pravilno upotrebljavanje zubnog  konca.

Kroz 3D model presjeka zuba djeca imala mogućnost  proučiti sastav i namjenu određenih dijelova zuba. Poseban interes djeca su iskazala i za igru „memory“ kroz koju su mogla spajati odgovarajuće parove na temu zaštite oralnog zdravlja i proučiti o kojem se pojmu radi te koja je njegova funkcija.

Na ovaj način, u Dječjem vrtiću Viškovo, kontinuirano se radi na prevenciji i unapređivanju oralnog zdravlja djece kao i na razvoju svjesnosti djeteta o važnosti brige za oralnu higijenu.