Nervoza u kosi - dosadna uš

22.04. 2020.

Pravi je izazov zaštititi se od zaraze ušima i riješiti se gnjida, parazita koji živi na vlasištu čovjeka, neovisno o temeljitom održavanju higijene. Najčešće se javljaju kod predškolske i školske djece. Ne predstavljaju nikakvu opasnost za zdravlje jer ne prenose druge bolesti, ali narušavaju kvalitetu života. Put prijenosa najčešći je izravnim dodirom glave o glavu, ali i preko kapa, šalova, jakni, češljeva i jastuka. Uši se drže za vlasi kose i kreću se po njoj. Hrane se sišući krv domaćina preko kože glave. Tijekom hranjenja ispuštaju tekućinu, koja je uzrok snažnog podražaja –  svrbeža glave, kojeg prati nemir djeteta i narušen san. Bez krvi, izvan čovjekovog vlasišta, ugibaju za 24 do 48 sati. Ženka odlaže gnjide gdje je toplo i gdje je kosa gušća – na zatiljku ili iza ušiju. One su sjajno bijele boje i čvrsto zalijepljene uz korijen kose.

Životni ciklus uši

• Odrasla uš živi oko 30 dana (tijekom životnog vijeka ženka izlegne 200 do 300 gnjida)
  • Iz gnjide se za 7 dana razvija ličinka
  • Ličinka za 10 dana postaje živa odrasla uš

Važno je da roditelji tijekom predškolskog i školskog razdoblja pregledavaju djetetovo vlasište, kako bi se na vrijeme reagiralo, u cilju sprječavanja daljnjeg širenja zaraze unutar kolektiva. Uši „ne biraju“ kosu. Mogu se naći na čistoj i urednoj, ali i nečistoj kosi. Pregledom vlasišta, mogu se otkriti žive uši i gnjide. Može se poslužiti i povećalom, kako bi vidljivost bila bolja. Ako se pronađe živa uš ili gnjida, važno je da se što prije prekine njihov životni ciklus i krene s njihovim uklanjanjem.

Što napraviti kad dijete ima uši?

• Naoružati se strpljenjem
  • Odabrati preparat za tretiranje ušiju
  • Razgovarati s djetetom kako bi se oslobodilo osjećaja krivnje i srama
  • Oprati djetetu kosu s preparatom, prema uputama s pakiranja te započeti s iščešljavanjem kose (šampon djeluje samo na živu uš, a gnjide se uklanjaju mehanički)