Sad je vrijeme učenja novih vještina!

27.03. 2020.
Znate što najčešće roditelji kažu kad ih se potiče da djecu poduče neki novim životnim vještinama? Kažu kako nemaju vremena i da im je lakše neke stvari uraditi umjesto djeteta. Zato je sad, u vrijeme izolacije, idealna prilika da se dijete uključi u kućne poslove ili odvikne od pelena, odustane od dude, nauči samostalno vezivati cipele, nauči se samo obući ili svući, počne samostalno se hraniti ili npr. češljati. Ili se pozabavite nečim drugim, što vi prepoznajete kao važno i bitno u trenutnoj fazi razvoja. Kako biste imali ideju kada se očekuju neke vještine u djeteta, donosimo vam link na zanimljiv popis kućnih poslova za dijete u odnosu na dob, također donosimo vam linkove na tekstove koji bi vam mogli pomoći u procesu odvikavanja od pelena i duda te dva videa s novim, djeci zanimljivim načinima oblačenja jakni i vezivanja cipela.

Kako s djecom koja se boje?

25.03. 2020.
Često odrasli misle kako mala djeca ne razumiju što se događa, međutim ona osjete roditeljsku zabrinutost, strah i najrazličitije reakcije odraslih oko sebe. Neka djeca jasno iskazuju da ih je strah, a druga to neće komentirati, nego će zabrinutost i strah gomilati u svojoj glavici i srcima. Dio djece će se požaliti da ih boli trbuščić ili na drugi način „procesuirati“ strah koji osjete dok slušaju odrasle što govore ili čak i samo zato što osjete neizrečenu zabrinutost roditelja. Mnoga djeca biti će zbunjena i uplašena novonastalom situacijom, stoga je vrlo važno da odrasli pravilno reagiraju na djetetove emocije. Danas vam donosimo tekst s preporukama roditeljskih reakcija i dvije interaktivne slikovnice.

Kako se nositi s lošim vijestima?

22.03. 2020.
Sad još i potres! Loše vijesti mogu nas dovesti u stanje straha i očaja. Čini se kao da se cijeli naš svijet raspada.. Bojimo se najgoreg i loše vijesti ne možemo izbaciti iz glave. Mnogi se osjećaju uplašeno, nesigurno i uznemireno… Biti roditelj u ovim vremenima je teško i mnogi od vas se pitaju kako se nositi s negativnim vijestima oko nas? Kako zadržati mir u ovom nemirnom svijetu? U današnjem članku donosimo vam nekoliko prijedloga.

Roditelji, brinite o sebi!

21.03. 2020.
Dragi roditelji, danas vas potičemo da ne zaboraviti brinuti o sebi. Često se u roditeljstvu, a pogotovo u kriznim situacijama usmjerimo na dijete, toliko da zaboravimo kako je njegovo emocionalno stanje direktno vezano uz roditeljsko. Sjetite se kako i u avionu prvo savjetuju da roditelj sebi stavi masku sa zrakom, a tek onda djetetu. Zašto? Mirni roditelj, znači i mirno (ili barem mirnije) dijete. Djeca uvijek prate roditelje u njihovim emocionalnim reakcijama. U nastavku vam donosimo preporuke za roditeljska ponašanja u situaciji kad je cijela obitelj većinu dana doma te linkove na aktualne tekstove koji govore kako pomoći sebi i drugima.

Danas je prvi dan proljeća!

20.03. 2020.
Izađite s djecom van, prošetajte, pustite ih da se istrče, isprazne energiju koja se u njima nakuplja ovih dana izolacije. Ali pazite da ne idete na dječja igrališta i druga mjesta gdje se skuplja veći broj osoba! Sada je vrijeme da prošećete šumom, odete na neku usamljenu plažu, odvezete se dalje od naselja i potražite samo „vašu“ livadu. Treba li vas dodatno potaknuti i uvjeriti koliko je priroda za dijete važna, pročitajte dva teksta koja vam donosimo.

Čemu služi tata?

19.03. 2020.
Danas, 19. ožujka, obilježavamo Dan očeva. Očev dan, dan je u čast oca i slavi očinstvo i utjecaj očeva u društvu. U članku pod nazivom: Čemu služi tata? pročitajte o jedinstvenom doprinosu očeva dugoročnoj dobrobiti djeteta.

Kako djeci objasniti epidemiju koronavirusa?

18.03. 2020.
Dragi roditelji, skrbnici, odgajatelji i ostali odrasli, trenutno se suočavamo s epidemijom koronavirusa koji, za neke skupine osoba, može biti opasan po život. Radi toga smo suočeni s povišenim osjećajem nesigurnosti i straha za budućnost. Odrasle osobe imaju razvijene načine nošenja sa svojim strahovima, djeca još uče prepoznavati svoje osjećaje i upravljati njima, a njihov doživljaj i nošenje sa situacijom uvelike ovisi o tome hoće li im odrasli i na koji način objasniti što se događa.

Priprema za školu

03.02. 2016.
Dragi roditelji, svakim danom sve se više bliži trenutak kada će vaši prvašići po prvi put sjesti u školske klupe.