Što i kako radi psiholog u vrtiću

15.09. 2023.
Novi broj časopisa 'Dijete, vrtić, obitelj' s naslovom 'Stručni suradnici u vrtiću' sadrži i članak 'Što i kako radi psiholog u vrtiću' autorice, psihologinje Sonje Pribela-Hodap iz DV Viškovo.

Čemu služi tata?

19.03. 2021.
Danas, 19. ožujka, obilježavamo Dan očeva. Očev dan, dan je u čast oca i slavi očinstvo i utjecaj očeva u društvu. U članku pod nazivom: Čemu služi tata? pročitajte o jedinstvenom doprinosu očeva dugoročnoj dobrobiti djeteta.

Kako Pčelice svakodnevno provode životno-praktične i radne aktivnosti

26.02. 2021.
Životno-praktične i radne aktivnosti kod djece razvijaju vještine samostalnosti, sigurnosti, osjećaje vrijednosti, pripadanja i doprinosa zajednici. Dijete koje od rane dobi potičemo da bude samostalno i doprinosi zajednici imat će više samopouzdanja, veći osjećaj vrijednosti, osjećat će se kompetentnije i sretnije. Slijedi prikaz nekih od životno-praktičnih i radnih aktivnosti koje se u odgojno-obrazovnoj skupini „Pčelice“ provode.

Aktivnosti za poticanje samostalnosti, odgovornosti, pozitivne slike o sebi i socijalnih kompetencija

05.02. 2021.
Prije polaska u školu vrlo je važno da djetetu omogućimo usvajanje socijalnih i emocionalnih vještina koje su važne za funkcioniranje u zajednici kao što je to škola. Socijalna i emocionalna spremnost olakšava djetetu prihvaćanje školskih obveza, okoline i života u školi te kasnije u životu. Spremnost na suradnju i gradnju odnosa s vršnjacima, samopouzdanje u vlastite sposobnosti, pozitivna slika o sebi, samostalnost u izvršavanju zadataka samo su jedne od vještina potrebnih za školu.

Kako razgovarati s djecom o novcu?

30.10. 2020.
Roditelji se često pitaju kada je pravo vrijeme za razgovor s djecom o novcu. Odgovor je – što prije jer djeca već od treće godine shvaćaju važnost novca – vide kako novac izlazi iz bankomata, no istovremeno ne razumiju kako se tamo stvorio i kako se brzo troši. Roditelji ponekad misle kako će razgovor o novcu djecu samo opteretiti, no nisu svjesni kako djeca o njemu znaju mnogo više nego što oni misle, ali ne razumiju kako on funkcionira u praksi. Donosimo Vam nekoliko savjeta kako s djecom razgovarati o novcu!

Priroda - izvor učenja

16.10. 2020.
Osim što utječe na pravilan tjelesni razvoj djeteta, boravak u prirodi utječe i na socijalni, emocionalni i spoznajni razvoj. Priroda može biti dobar izvor učenja ako ju znamo iskoristiti na pravi način i ako dijete dovoljno motiviramo za boravak u njoj.

Kako razvijati predmatematičke vještine u ranoj i predškolskoj dobi

09.10. 2020.
Djeca se vrlo rado bave matematikom, a svijest o brojevima odnosno količini predmeta počinju razvijati već u vrlo ranoj dobi. Ona imaju urođeni osjećaj za brojeve koji im omogućava učenje aritmetike u ranom djetinjstvu, vrlo rano počinju prebrojavati, razvrstavati, uočavati odnose u prostor te stjecati smisao za količinu. Taj njihov interes treba potaknuti, usmjerenim poticajima izvana, kako bi omogućili njihov napredak u razvijanju matematičkih vještina kroz igru, istraživanje i brojne svakodnevne aktivnosti.

Priprema djece za povratak u vrtić nakon perioda izolacije radi koronavirusa

06.05. 2020.
Poštovani roditelji djece koja se vraćaju u jaslice ili vrtić nakon provedenog perioda u izolaciji, ovim tekstom želimo vam ukazati na promijene s kojima će se susresti vaše dijete dolaskom u vrtić, kako biste u skladu sa stupnjem razumijevanja djeteta mogli dijete pripremiti na izmijenjene okolnosti boravka u vrtiću. Djecu treba pripremiti na: promjene ritma dana, promjene u funkcioniranju skupina, novom načinu ulaska u vrtić i skupinu, neka nova pravila... Kako bi njima i vama pomogli, donosimo vam osnovne informacije o promjenama u radu vrtića te prijedloge načina kako da ih djeca lakše podnesu.

Postavljanje granica-zašto i kako?

30.04. 2020.
Danas je Međunarodni dan odgoja bez batina i prilika je da se podsjetimo zašto je važno odgajati djecu nenasilno, ali i još važnije da se podsjetimo kako to učiniti. U susretima s roditeljima svjedoci smo toga da roditelji često zamijene pravo djece na odgoj bez batina s odgojem djece bez granica. Iz prakse i istraživanja znamo kako djeca imaju pravo i potrebu za granicama i roditelji trebaju postaviti granice, ali u atmosferi ljubavi i prihvaćanja, što je mnogim roditeljima teško. Danas vam donosimo video predavanje: Postavljanje granica - zašto i kako? kako bi roditelji i u ova „na daljinu“ vremena dobili potporu i edukaciju kroz koju mogu naučiti o postavljanju granica na način u kojem nema tjelesnog ni verbalnog nasilja.