Kako uz par koraka živjeti zdravije za vrijeme kućne izolacije?

25.04. 2020.

Kako uz par koraka živjeti zdravije za vrijeme kućne izolacije?

1. Najvažniji obrok u danu

Doručak je glavni pokretač energije na početku dana. On nam osigurava produktivnost, koncentraciju i regulaciju sitosti tijekom dana. Neke od namirnica koje se preporučuju za doručak su: mlijeko i/ili mliječni proizvodi, integralni kruh ili pahuljice (zobene, ječmene), svježe (cijeđeno, nezaslađeno) i suho voće, med, orašasti plodovi, nemasne šunke, jaje...

2. Tjelesna aktivnost

Važno je biti u pokretu i baviti se tjelesnom aktivnošću minimalno 30 minuta dnevno za odrasle te 60 - 180 minuta dnevno za djecu, kako bi ostvarili blagotvorne učinke na organizam i ispunili slobodno vrijeme. Najbolje je da se uključi cijela obitelj, djeca i roditelji, kako bi bila što zanimljivija. Uz tjelesnu aktivnost trebamo voditi računa i o dovoljnoj količini sna jer zajedno doprinose kvalitetnijem tjelesnom i mentalnom funkcioniranju tijekom dana te štite od nastanka kroničnih nezaraznih bolesti (pretilost, dijabetes, kardiovaskularne bolesti).

3. Pravilna prehrana

Kako bi izbjegli prejedanje i učestalo grickanje, potrebno je planirati obroke i podijeliti ih u 3 glavna obroka i 2 međuobroka tijekom dana. Energetske potrebe organizma ovise o dobi, tjelesnoj masi i visine te tjelesnoj aktivnosti. Osnovu prehrane trebaju činiti ugljikohidrati iz cjelovitih žitarica, voća i povrća. Važna je zastupljenost bjelančevina životinjskog podrijetla, dok kod unosa biljnih bjelančevina treba dati prednost mahunarkama. Preporučeni izvori masnoća su maslinovo i suncokretovo ulje, maslac te plava riba. U sadašnjoj situaciji znamo tražiti utjehu u hrani (pogotovo za međuobroke), u obliku slatkiša, sokova i slanih grickalica koji se sastoje od praznih kalorija te daju veliku količinu energije. Njih je bolje zamijeniti grickanjem svježeg voća i povrća (suhe smokve, šljive, mrkva), mješavinom orašastih plodova te konzumacijom svježe spremljenih voćnih sokova.

4. Unos vode

Tijekom dana treba voditi računa o redovnom unosu najzdravije tekućine: vode! Važna je za naš organizam kako bi se neometano odvijale tjelesne funkcije (disanje, metabolizam tvari, reguliranje tjelesne temperature, probava). Dnevni unos tekućine može se postići i unosom juha, biljnih nezaslađenih čajeva i mineralne vode. Ipak najveća važnost pridaje se vodi. Svakodnevnim izborom raznovrsne i nutritivno vrijedne hrane, pravilnom raspodjelom obroka, unosom tekućine te redovitom tjelesnom aktivnošću, budite primjer svojoj djeci za usvajanje zdravih životnih navika!

Za one koji žele znati više: